Wydarzenia
DŁUGA NOC NAUKI W BERLINIE Z UDZIAŁEM SYSTEMÓW INFORMATYCZNYCH Z POLITECHNIKI RZESZOWSKIEJ
Podczas tegorocznego wydarzenia pn. Długa Noc Nauki (Lange Nacht der Wissenschaften) w dniu 9 czerwca dr inż. Joanna Marnik i dr inż. Tomasz Kapuściński przedstawili w Berlinie rozwiązania informatyczne wspierające osoby z niepełnosprawnościami opracowane w Zespole Wizji Komputerowej i Optymalizacji Katedry Informatyki i Automatyki. Stoisko Politechniki Rzeszowskiej, na którym można było sprawdzić, jak działają system SyKoMi oraz aplikacja BlinkMouse, zostało zorganizowane przy współpracy z Ambasadą Polski w Niemczech przez Polski Instytut w Berlinie, znajdujący się przy znanym i lubianym przez mieszkańców i turystów Placu Aleksandra.
SyKoMi wspiera komunikację osoby głuchoniemej z urzędnikiem. Aktualnie jest zainstalowany w Wydziale Spraw Obywatelskich Urzędu Miasta Rzeszowa, gdzie pozwala osobie głuchej załatwić bez pomocy słyszącego asystenta/tłumacza sprawy związane z dowodami osobistymi. Wypowiedzi w języku migowym są obserwowane przez kamerę i tłumaczone przez komputer na język pisany lub mówiony. Tłumaczenie przedstawiane jest urzędnikowi. Wypowiedzi urzędnika, wybrane przez niego z bazy danych, są przedstawiane osobie głuchoniemej w postaci filmu w języku migowym.
BlinkMouse pełni funkcję myszki ekranowej obsługiwanej za pomocą zamierzonych mrugnięć wykrywanych na podstawie obrazu z kamery. Aplikacja powstała z myślą o osobach sparaliżowanych, u których zachowała się funkcja mrugania. W połączeniu z klawiaturą ekranową daje możliwość obsługi komputera bez pośrednictwa standardowych urządzeń peryferyjnych (myszki i klawiatury).
W niedzielne popołudnie i wieczór Instytut Polski w Berlinie odwiedziło, mimo upału, blisko 200 osób zainteresowanych poznaniem efektów badań polskich naukowców. Stoisko PRz cieszyło się dużym zainteresowaniem. Każdy mógł zamigać, niejednokrotnie po raz pierwszy w życiu, wybrane spośród zawartych w wersji demo systemu SyKoMi słowa lub zwroty i zobaczyć wyniki ich tłumaczenia. Było to też okazją do wymiany doświadczeń związanych ze środowiskiem głuchych w Polsce i Niemczech i lepszego poznania sposobu funkcjonowania i problemów osób niesłyszących wynikających z barier komunikacyjnych. Odwiedzający nasze stoisko mogli także spróbować obsłużyć komputer bez użycia myszki/touchpada i klawiatury, posługując się jedynie zamierzonymi mrugnięciami. Możliwość odczucia na sobie trudności, jakie napotykają osoby z poważnymi ograniczeniami ruchowymi przy obsłudze komputera, poznanie alternatywnych rozwiązań tworzonych dla takich osób oraz związanych z nimi kosztów przybliżyły świat niepełnosprawnych ruchowo. Niektórzy z testujących BlinkMouse deklarowali, że wypróbują tę aplikację wraz ze swoimi niepełnosprawnymi bliskimi i znajomymi.
Kameralne warunki oraz ciepła atmosfera panujące w Instytucie Polskim w Berlinie były okazją do stworzenia pozytywnego wizerunku Politechniki Rzeszowskiej poza granicami naszego kraju i nawiązania kontaktów z rodakami pracującymi w Niemczech.
Link do wydarzenia na portalu FB Instytutu Polskiego w Berlinie: https://www.facebook.com/events/460875501037143/
Dr inż. Tomasz Kapuściński (stoi) z osobą testującą system komunikacji migowej SyKoMi; z lewej strony logo aplikacji BlinkMouse
Media o Nas
Indeks.TV, Rzeszowski Magazyn Akademicki: System Komunikacji Migowej - SyKoMi, 20.02.2019, LINK
Dziennik Gazeta Prawna: Język migowy zrozumiały dla każdego. Dzięki SyKoMi [Eureka! DGP], 18.01.2019, LINK
TVP3: "Spotkanie w świecie ciszy", 1.12.2018 Spotkania w świecie ciszy LINK 2
Radio ESKA: Rzeszów - niesłyszący załatwią sprawy w UM bez tłumacza, 10.02.2017 LINK
MPPL Otolaryngologia: Rzeszów - niesłyszący załatwią sprawy w UM bez tłumacza, 10.02.2017 LINK
Onet: Rzeszów - niesłyszący załatwią sprawy w UM bez tłumacza, 9.02.2017 LINK
RynekZdrowia.pl: Rzeszów: niesłyszący załatwią sprawy w magistracie bez tłumacza, 9.02.2017 LINK
Radio VIA, Urząd przyjazny dla osób głuchych, 9.02.2017 LINK
Polskie Radio Rzeszów, "Tango" pomoże w załatwieniu spraw, 9.02.2017 LINK
Portal Samorządowy, Unikalne oprogramowanie dla niesłyszących w UM w Rzeszowie, 9.02.2017 LINK
Niepelnosprawni.pl, Rzeszów: osoby niesłyszące załatwią sprawy w UM bez tłumacza, 9.02.2017 LINK
TVP, Teleexpress: Tłumacz migania, 23.05.2016 LINK
TVP3 Rzeszów: Czytnik Języka Migowego - patent rzeszowskich naukowców, 19.05.2016 LINK